تبلیغات
ندای قانون - راه‌اندازی شعبه اجرای احکام ویژه موقوفات در شیراز

برای اولین بار در کشور و با موافقت رییس کل دادگستری استان فارس شعبه اجرای احکام ویژه موقوفات راه‌اندازی می‌شود.

ذبیح الله خدائیان در نشست مشترک مسوولان قضایی و اداره کل اوقاف استان فارس که به مناسبت هفته وقف برگزار شد، گفت: شعب ویژه‌ای در دادسرا، محاکم حقوقی و جزایی و همچنین محاکم تجدیدنظر استان در راستای رسیدگی سریع به پرونده‌های موقوفات اختصاص یافته است که با بررسی لازم در صورت اطاله پرونده‌های موقوفات، این شعب ویژه افزایش خواهد یافت.

خدائیان هم‌چنین بر تشکیل کارگروه دیگری با هدف شناسایی موقوفات تاکید و اضافه کرد: ما باید زمانی متوسل به دستگاه قضایی و انتظامی شویم که دیگر راهی وجود نداشته باشد.

وی افزود: انجام کار های فرهنگی و تشریح قبح موقوفه خواری قطعاً در کاهش تجاوز به موقوفات موثر خواهد بود.

خدائیان با اشاره به وضعیت موقوفات در استان فارس، این استان را پیشرو در امر وقف خواند و افزود: بزرگان و متدینین بزرگی در این استان اموال خود را در راه ائمه اطهار (ع) وقف کرده‌اند و امروز ما در قبال آن مسئولیت داریم.

وی خاطرنشان کرد: اگر ما امروز مالی برای وقف نداریم حمایت و پاسداری ما از موقوفات می تواند قدمی در راستای خدمت به نیات واقفین باشد.

رییس کل دادگستری فارس در ادامه به بیان مشکلات موقوفات پرداخت و افزود: یکی از مشکلات عمده که به نام موقوفه خواری و یا عدم پرداخت حق و حقوق موقوفات مطرح است می‌تواند با انجام اقدامات فرهنگی، اطلاع رسانی و آگاهی بخشی حل و فصل شود که صدا و سیما و روحانیت و رسانه ها در این بخش نقش اصلی را دارند.

وی خاطر نشان کرد: ممکن است بسیاری از افراد که املاک وقفی در اختیار دارند و حقوق موقوفات را پرداخت نمی‌کنند از ارتکاب فعل حرام و عدم رعایت حقوق موقوفات آگاهی نداشته باشند که وظیفه آگاهی بخشی به آنان باید با تشکیل یک کارگروه منسجم انجام شود.

این مقام قضایی با بیان اینکه وقف یک سنت پسندیده اسلامی و دارای کارکردهای مختلف اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و آموزشی است، اضافه کرد: از نظر اجتماعی موقوفات همچون چتر بزرگی است که سایه آن بر سر محرومان و مستضعفان است و می‌تواند در از بین بردن فقر که ام الفساد جامعه است، موثر باشد.

به گفته این مقام قضایی، وقف بهترین مصداق نوع دوستی و کمک به هم نوعان است و در شرع مقدس اسلام همه در قبال موقوفات مسوول هستند و هر مسوولی که امور وقف را به خوبی دنبال و براساس قوانین عرف و شرع اجرا کند، ثواب عمل آنان کمتر از نیت واقفین نخواهد بود.

او با اشاره به این مطلب که در شرع مقدس بهترین مردم نافع‌ترین آنها هستند، خاطرنشان کرد: از نظر اجتماعی وقف کارکردهای مختلفی دارد که می‌تواند نقش مهمی به خصوص در کاهش اختلافات طبقاتی ایفا کند.

خدائیان گفت: این که ثروت زیادی در اختیار عده‌ای باشد و عده‌ای دیگر در فقر باشند موجب اختلاف طبقاتی می شود و سنت حسنه وقف می تواند باعث تقسیم ثروت در جامعه شود و این ثروت ها از حالت خصوصی خارج و به عموم محرومین و فقرا و همه اقشار جامعه اختصاص یابد.

وی با اشاره به ابعاد اقتصادی وقف افزود: وقف در بعد اقتصادی می‌تواند زمینه رشد و توسعه اقتصادی جامعه را فراهم کند و با ساماندهی صحیح موقوفات می توانیم زمینه ایجاد اشتغال و کارآفرینی را فراهم کنیم.

رییس شورای قضایی استان فارس کارکرد مهم دیگر موقوفات را در بعد فرهنگی و آموزشی ارزیابی کرد و افزود: شاید مهمترین کارکرد وقف، بعد فرهنگی و آموزشی آن باشد چرا که وقف می تواند یک منبع مستمر و با دوام برای مراکز علمی و آموزشی همچون حوزه های علمیه و مدارس مختلف قلمداد شود.
طبقه بندی: اخبار حقوقی،

تاریخ : جمعه 29 دی 1391 | 11:00 ب.ظ | نویسنده : خانم دهقانپور دانشگاه پیام نور فسا | نظرات

  • کسب درآمد از اینترنت
  • خرید کارت شارژ
  • کار در خانه