تبلیغات
ندای قانون - افزایش اسیدپاشی‌ها؛ ضعف قانون یا نقص در اجرای آن
آخوندی تاكید كرد: ضرورت اعمال مجازات «متناسب» و «قطعی» برای اسیدپاشان 60-38.jpg

پدر علم آیین‌ دادرسی كیفری ایران بر ضرورت اعمال مجازات «متناسب»، «لازم‌الاجرا» و «قطعی» برای مرتكبان اسیدپاشی تاكید كرد.

 
دكتر محمود آخوندی در گفت‌وگو با خبرنگار حقوقی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) تصریح كرد: در دنیای امروز تجربه نشان داده كه مجازات به تنهایی نمی‌تواند از ارتكاب جرم جلوگیری كند.

وی با بیان اینكه مدت‌هاست اعمال مجازات‌ها به تنهایی جوابگو نیست و دولت‌ها هم در صددند كه كمتر به اعمال مجازات متوسل شوند، ادامه داد: دولت‌ها باید به جای اعمال مجازات‌های گوناگون، اقدامات پیشگیرانه و مجازات‌های ترمیمی را در نظر بگیرند.

این استاد دانشگاه تاكید كرد: اعمال مجازات‌ها جنبه‌ پیشگیرانه بسیار كمی دارد لذا باید سعی ‌كنیم مجازات‌های ملایم‌تر اما لازم‌الاجرا و قطعی‌تری را اعمال كنیم.

آخوندی با بیان اینكه اسیدپاشی جرمی است كه در دنیای امروز متداول نیست، افزود: متاسفانه در كشور ما به دلیل مسائل عاطفی این جرم بسیار رایج شده است؛ لذا برای مقابله با این جرم مجازات بیشتری در نظر گرفته شده است.

وی با بیان اینكه مجازات جرم اسیدپاشی باید با توجه به نتایج حاصل از عمل اسیدپاش تعیین شود، خاطرنشان كرد: تعیین مجازات اعدام یا حبس ابد برای این جرم نادرست است زیرا اعمال مجازات را برای این جرم باید به گونه‌ای تعیین كنیم كه اگر جرم اسیدپاشی منجر به صدمه بدنی شد، مجازات سبك‌تر و اگر نتیجه این جرم شدیدتر بود مجازات شدیدتر و نهایتا اگر عمل ارتكابی مجرم منتهی به فوت قربانی یا قتل نفس شد مجازات اعدام را در نظر بگیریم.

این حقوقدان با اشاره به ماجرای «آمنه بهرامی» ـ یكی از قربانیان اسیدپاشی ـ گفت: در این ماجرا متهم با پاشیدن اسید روی صورت خانم بهرامی،‌ تمام زندگی او را تحت تاثیر قرار داد و مجازات قصاص را برای متهم در نظر گرفتند و با توجه به اینكه فرهنگ جامعه ما اجازه اعمال چنین مجازات‌هایی را نمی‌دهد لذا اجرای این مجازات با تعلل روبرو شد و نهایتا قربانی از قصاص متهم صرف‌ نظر كرد و مجازات دیگری را برای متهم در نظر گرفتند كه بهتر بود به جای اعمال مجازات حبس، مجازات سنگینی مانند حبس ابد را برای او در نظر می‌گرفتند.

آخوندی تصریح كرد: برای اینكه عملكردهای متفاوت و اعمال مجازات‌های گوناگون را در رابطه با این جرم از بین ببریم باید قانونگذار تدبیری بیندیشد و با توجه به نتایج حاصل از عمل ارتكابی برای این جرم مجازات متناسب تعیین كند.

وی درباره اعمال مجازات اعدام در رابطه با جرم اسیدپاشی نیز اظهار كرد:‌ مجازات اعدام نباید با قصاص اشتباه گرفته شود یعنی زمانی كه می‌گوییم با مجازات اعدام مخالف هستیم نباید اینگونه تعبیر شود كه با مجازات قصاص مخالفیم. در واقع باید حكم مجازات قصاص را از اعدام جدا كنیم لذا به نظر بنده باید در قوانین ما مجازات اعدام تعریف شود.

این استاد دانشگاه با بیان اینكه در حال حاضر در كشور ما برای 96 مورد از جرایم، مجازات اعدام در نظر گرفته شده است، خاطرنشان كرد: با توجه به هزار و 450 مورد از جرایم، اعمال مجازات اعدام برای این تعداد از جرایم رقم بسیار بالایی است. به عنوان مثال بسیاری از مجازات‌های اعدام برای جرایمی مانند مواد مخدر است در صورتی كه زمانی كه اعمال چنین مجازات‌هایی پاسخگو نیست چرا باید چنین مجازات‌هایی را اجرا كنیم؟

وی با طرح این سوال كه چرا مجازات اعدام را در نظر می‌گیریم؟ تصریح كرد: اعمال مجازات برای این است كه با جرم مقابله كنیم؛ در صورتی كه آیا واقعا توانسته‌ایم جلوی ارتكاب چنین جرایمی را بگیریم؟ در واقع ما باید از اعمال مجازات‌ها نتیجه‌ای را كه می دهد در نظر بگیریم و زمانی كه از اعمال مجازات‌ها نتیجه‌ای نمی‌گیریم باید روش‌ها را تغییر دهیم لذا اعمال مجازات اعدام برای برخی از جرایم مانند مواد مخدر نامتناسب است.

آخوندی درباره جلوگیری از وقوع جرم اسیدپاشی در جامعه تاكید كرد كه برای جلوگیری از وقوع چنین جرایمی نیاز به فعالیت فرهنگی داریم.

وی با تاكید بر اینكه در حال حاضر به جای اینكه با علت‌ها مبارزه كنیم با معلول مبارزه می‌كنیم خاطرنشان كرد: برای مقابله با هر جرمی باید راهكاری متناسب با آن اندیشیده شود. در این صورت است كه یا جرمی به وقوع نمی‌پیوندد و یا حداقل از شدت آن كاسته می‌شود.

منبع : خبرگزاری ایسنا



تاریخ : چهارشنبه 19 مهر 1391 | 03:52 ب.ظ | نویسنده : خانم دهقانپور دانشگاه پیام نور فسا | نظرات

  • کسب درآمد از اینترنت
  • خرید کارت شارژ
  • کار در خانه