تبلیغات
ندای قانون - اخبار حقوقی: طرح مجازات اسیدپاشى در مجلس تهیه مى شود
اسیدپاشی
به نقل از ایسنا:


رییس کمیسیون حقوقى:

طرح مجازات اسیدپاشى
در مجلس تهیه مى شودالله یار ملك شاهى در گفت وگو با ایسنا، درخصوص مجازات اسیدپاشى، با توجه به اینكه مجازات مشخصى در قانون مجازات اسلامى براى آن در نظر گرفته نشده است، گفت: درباره مجازات اسیدپاشى فقط عناوین كلى وجود دارد كه یكى از آنها عنوان تهدیدات است، هر اقدامى كه از آن تهدید استنباط شود شامل هر نوع اسلحه، اسید یا لفظى خاص مجازات خود را دارد. وى ادامه داد: اسید موجب جراحت مى شود، همانند جراحتى كه چاقو یا شلیك گلوله ایجاد مى كند حال باید پرسید كه جراحت اسیدپاشى گسترده تر و ماندگارتر است یا غیر آن؟ نماینده كوهدشت در مجلس با بیان اینكه مجازات هایى كه براى اسیدپاشى منظور مى شوند همانند جرم هاى دیگر دیه و عرش است، اظهار كرد:
اگر شخصى اسید را وسیله ارعاب قرارداده و موجب شود افراد در جامعه از اقدامى سوء علیه خود بترسند، مى تواند عنوان محاربه داشته باشد كه مجازات آن نیز مشخص است. ملك شاهى در ادامه گفت: موضوع اینكه اگر فردى اقدام به اسیدپاشى كند علاوه بر مجازات هاى عمومى همچون دیه و مجازات تهدید، باید مجازات مستقلى نیز داشته باشد، بحثى است كه مى تواند جایگاهى در قانون مجازات اسلامى پیدا كند. رییس كمیسیون حقوقى و قضایى با اشاره به تصویب لایحه مجازات اسلامى در این كمیسیون در مجلس هشتم، تصریح كرد: لایحه مجازات اسلامى پس از تصویب به شوراى نگهبان فرستاده شد و در آنجا نیز به تایید رسید كه براى ابلاغ به دولت ارسال شد اما پس از ابلاغ به دولت شوراى نگهبان متوجه ایراداتى شد كه ۵۱ ایراد شرعى این قانون را براى بررسى و اصلاح به كمیسیون ارسال كرده است. وى با بیان اینكه كمیسیون حقوقى بررسى هاى خود را درخصوص اصلاح ۵۱ مورد ایراد وارده از شوراى نگهبان آغاز كرده است، اظهار داشت: در ایرادات به این قانون اشاره مستقیمى به اسیدپاشى نشده است. ملكشاهى گفت: با توجه به طرح این مبحث مى توان بررسى این موضوع را در دستور كمیسیون قرار داد كه اگر نیاز به قانونگذارى در این خصوص احساس شد، آن را با كمك سایر نمایندگان به عنوان یك طرح مطرح كرده و آن را تبدیل به قانون كنیم چراكه تا به حال بحثى در این رابطه مطرح نشده است. نماینده كوهدشت در پایان به افزایش مجازات مجرمین اسیدپاشى تاكید كرد و گفت: منعى براى قصاص در اسیدپاشى وجود ندارد و حكم اولیه قصاص است اما گاهى امكان قصاص وجود ندارد كه این بعد موضوع باید مورد بررسى قرار گیرد.
طبقه بندی: قانون، حقوق بشر، حقوق زن، جرم شناسی، حقوق جزا، کیفرشناسی، نهادهای حقوقی،
برچسب ها: جدیدترین اخبار جزایی و حقوقی، مجازات اسیدپاشی، رییس کمیسیون حقوقى: طرح مجازات اسیدپاشى در مجلس تهیه مى شود، دختران جوان قربانیان اسیدپاشی، پسران بی غیرت، حقوق جزای اختصاصی جرائم علیه اشخاص،

تاریخ : یکشنبه 16 مهر 1391 | 02:38 ب.ظ | نویسنده : خانم دهقانپور دانشگاه پیام نور فسا | نظرات

  • کسب درآمد از اینترنت
  • خرید کارت شارژ
  • کار در خانه