تبلیغات
ندای قانون - مزاحم تلفنی!!!
نحوه پیگیری مزاحمتهای تلفنی به چه صورتی است؟

اول باید این مزاحمت‌ها از طرف مردم اعلام شوند؛ به این صورت كه مشترك ابتدا باید تشخیص دهد كه فرد، مزاحم تلفنی است. متأسفانه چون شماره‌ای كه روی دستگاه‌های نمایشگر شماره تلفن می‌افتد در مخابرات ثبت نمی‌شود، وجهه قانونی ندارد و نمی‌توان به استناد آن فردی را مؤاخذه كرد.

                 

به همین دلیل، مشترك باید به مركز تلفن محل خود مراجعه كند. فرمی به او داده می‌شود به نام درخواست كشف مزاحم. مشترك باید این فرم را كامل كند و تحویل دهد. سپس برای فرد سیستم كامپیوتری تعریف شده و روی خط تلفنش نرم‌افزاری فعال می‌شود. پس از آن به مشترك آموزش‌هایی داده می‌شود تا زمانی كه فرد مزاحم تماس گرفت او كد مخصوصی را وارد كند و شماره فرد مزاحم ثبت شود. ظرف 24ساعت فرد شناسایی می‌شود و از طرف اداره با او تماس می‌گیرند و برایش اخطاریه فرستاده می‌شود. بار اول تلفن مزاحم برای یك هفته قطع می‌شود، بار دوم 3 ماه و بار سوم تلفن قطع شده و از او سلب امتیاز می‌شود.

قانون ساکت نیست...

         

قانون شركت مخابرات ایران - مصوب 36سال پیش- می‌گوید هر كس از وسایل مخابراتی استفاده غیرمجاز كند، بار اول به او اخطار كتبی داده می‌شود و بار دوم به مدت 15روز ارتباط او قطع می‌شود. در صورت تكرار ، اشتراك او به‌كلی لغو می‌شود. با اینكه شركت مخابرات مزاحمت‌های تلفنی را پیگیری و تلفن مزاحمان را قطع می‌كند اما گاهی مزاحمان تلفنی چنان تاثیری در زندگی افراد می‌گذارند كه قطع تلفن در ازای ضرر جبران‌ناپذیری كه به زندگی آنها وارد كرده‌اند، كافی نیست. اینجاست كه می‌شود دست به دامن قانون و دادسرا شد. قانون مجازات­اسلامی برای برخورد با مزاحمت تلفنی ماده بخصوصی دارد؛ طبق ماده 641 این قانون اگر كسی به وسیله تلفن یا دستگاه‌های مخابراتی دیگر مزاحم دیگران شود، علاوه بر اجرای مجازات شركت مخابرات، به یك تا 6 ماه حبس محكوم می‌شود. اگر خواستید از مزاحم تلفنی‌تان شكایت كنید، پس از اینكه ماجرا را در مخابرات پیگیری كردید و مزاحم تلفنی‌تان را شناختید، با داشتن نامه مخابرات كه حاوی شماره تلفن فرد مزاحم است، به نزدیك‌ترین دادسرا مراجعه كنید و روی یك برگه سفید معمولی شكایت خود را این‌طوری بنویسید؛ «از طرف این خط تلفن (شماره مزاحم) برای شماره تلفن من (شماره خودتان) مزاحمت ایجاد شده و تقاضای پیگیری دارم». شكایت شما به شعبه بازپرسی ارجاع می‌شود و دادسرا از شما دعوت می‌كند كه برای ارائه شكایت خود حاضر شوید.
طبقه بندی: حقوق خانواده، حقوق زن، حقوق جزا، کیفرشناسی، تاریخ حقوق، دانستنی های حقوقی،

تاریخ : یکشنبه 1 اردیبهشت 1392 | 10:35 ق.ظ | نویسنده : خانم دهقانپور دانشگاه پیام نور فسا | نظرات

  • کسب درآمد از اینترنت
  • خرید کارت شارژ
  • کار در خانه